En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 18.03.2018 19:16
Şufa İhtarname Örneği

Şufa İhtarname Örneği

Birden fazla hissedarı olan bir taşınmazdan hisse alacağınızı düşünelim. Bu noktada üzerinde önemle durulması gereken şey hissedarların sahip olduğu önalım yani şufa hakkı.
Mevcut hissedarların haklarının korunmasına yönelik bir eylem olan şufa hakkı kapsamında hissedarlardan biri taşınmaz üzerindeki hissesini satacaksa, bu durumu öncelikle diğer hissedarlara bildirmekle yükümlüdür. Çünkü diğer hissedarların kanun tarafından belirtilen şufa haklarını kullanıp kullanmayacağını öğrenmesi gerekir. Mevcut taşınmaz üzerindeki satılacak hisseyi diğer hissedarlar almak isterlerse öncelik hakları onlara aittir ve hisseyi satın alabilirler.  
 
Taşınmaz üzerindeki hisse 3. kişilere de satılabilir. Fakat bunun olması için diğer hissedarların bilgilendirilmesi ve öncelik alım hakları dahilinde hisseyi alıp almayacakları bir açıklığa kavuşturulur. Ancak diğer hissedarların şufa haklarını kullanmaları mevzuatta belli sürelere tabi. 
 
Şufa hakkı süresi ne kadar?
Önalım hakkı taşınmaz üzerindeki satışın hissedara bildirildiği tarih üzerinden üç ay geçmesiyle düşüyor. Kanunla açıklık getirilen bu süreyle amaç, önalım hakkının kötüye kullanılmasının önüne geçmek. Ve uzun süre önalım hakkının kötüye kullanılması tehditi altında bulunan alıcıları  güvence altına almak. 
 
Şufa hakkından feragat...
Öncelik alım hakkı olarak niteleyebileceğimiz şufa hakkından kişi dilerse feragat edebiliyor. Hissedar şufa hakkını kullanmayacağına dair açıklama yapabilir. Söz konusu taşınmaz üzerindeki şufa hakkından feragat için tapu kütüğüne şerh veriliyor. Satıştan önce veya sonra önalım hakkının kullanılmayacağına dair yazılı bir açıklama getirilir. 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
01-07-2013
Bu haber toplam 16443 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?