En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 04.03.2015 10:34
Sigorta Acenteleri Emlakçılık Yapamayacak

Sigorta Acenteleri Emlakçılık Yapamayacak

Meclis'e sunulan Torba Yasa tasarısına göre sigorta acenteleri, emlakçılık, oto bayiliği gibi ek işleri yapamayacak, onların yerine bankacılık ürünü satacak..

 

TBMM Başkanlığı’na sunulan Torba Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, 16 bini aşkın sigorta acentesi, emlakçılık, oto bayiliği gibi ek iş yapamayacak. Finans ofisi gibi çalışacak acenteler, bireysel kredi de pazarlayabilecek.
 
Bireysel emeklilik sistemine yüzde 25 devlet desteği getiren Hazine Müsteşarlığı, sigortacılık sektörünü de disiplin altına almaya hazırlanıyor. Bu çerçevede, acentelerin emlakçılık, araç alım satımı gibi ek işler yapması tamamen yasaklanırken, sigorta acentelerine bankacılık ürünü satma yetkisi getirilecek. Bu da sektörün daha etkin çalışmasını sağlayacak.
 
Torba Yasa tasarısında yer aldı
 
Türkiye'de son yıllarda büyük bir gelişme gösteren sigortacılık sektöründe radikal düzenlemeler yolda. Bu çerçevede iki aşamalı bir proje hazırlandı. Projenin ilk aşamasında, sigorta acentelerinin ek iş yapmasının önüne geçilecek. Mevcut düzenlemelerde, bazı acentelerin ek iş yapmalarına ilişkin yasak bulunuyor. Ancak yasak yetersiz kaldığı için sigorta acentelerinin büyük kısmı emlakçılık, oto galericiliği gibi ek işler de yapıyor. Hafta başında TBMM Başkanlığı'na sunulan Torba Yasa tasarısında, sigorta acentelerinin tamamının ek faaliyette bulunmasını yasaklayan düzenlemeye yer verildi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte halen Türkiye genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 16 bin sigorta acentesi sigortacılık faaliyeti dışında bir faaliyetle uğraşamayacak.
 
Bankalarla görüşme yapılıyor
 
Projenin ikinci aşamasında ise, sigorta acentelerinin ‘finans ofisine' dö-nüştürülmesi yer alıyor. Halen üzerinde çalışılan projeye göre, sigorta acenteleri hayat, trafik gibi sigortaların dışında, bankacılık ürünlerini de pazarlayabilecekler. Örneğin, Konut, taşıt kredileri ile Kredi kartı ürünleri acenteler tarafından satılabilecek. Bu da acentelerin daha çok uzmanlaşmasını sağlayacak. Ayrıca, bankaların da yeni şube maliyetine girmelerinin önüne geçilecek. Sistemle ilgili bankalarla görüşmeler devam ediyor. Uzlaşmanın sağlanmasının ardından acenteler, aynı zamanda birer banka temsilciliği haline gelecekler.
 
% 25 DEVLET DESTEĞİYLE EN ÇOK GENÇLER ‘BES’LENDİ
 
BİREYSEL Emeklilik Sistemi'nde (BES), 1 Ocak 2013'ten itibaren yatırılan katkı payı oranında yüzde 25 devlet desteği verilmesinin etkisiyle, katılımcı sayısı hızla artarken, bu artış içinde 18-34 yaş arası genç nüfusun oranı dikkati çekiyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, bireysel emeklilik sisteminde devlet desteği uygulamasının yürürlüğe girdiği yılbaşından 15 Şubat'a kadar, sisteme 148 bin 233 kişi katıldı. Sisteme kayıt yaptıranların içinde 18-34 yaş arası gençlerin sayısı 60 bin 760 kişiye yükselirken, bu grup toplam katılımcıların yüzde 41'ini oluşturdu.
 
EGM Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sisteminin, kişilerin uzun dönemde tasarruf sağlamalarına yardımcı olmayı amaçladığını kaydederek, "Katılımcıların çoğunun genç olması sistemin amacına ulaştığını gösteriyor" dedi. Şirketler olarak, pazarlama politikalarını bu doğrultuda yaptıklarını ifade eden Bostan, orta yaş grubunun da kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Bostan, sistemin başarısının, gençleri sisteme sokmakla doğru orantılı olduğuna dikkati çekerek, "Sisteme erken giriş, uzun dönemli kalış ile düzenli ödeme ve katılım sistemin amacına ulaşmasını sağlayacaktır" diye konuştu. Devlet katkısının sistemin daha çok tanınmasını sağladığını da vurgulayan Bostan, toplumun bütün kesimlerinin bu alanda bilinçlendiğini ve durumun memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.
 
Kaynak: Star 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

FerYapı Ofisleri 100 Ay Vadeli


FerYapı'nın Premier Kampüs Ofis, iTower Bomonti, ve Parima Merter projelerinden ofis alanlara teslimden sonra 100 ay vade avantajı sunuluyor..

 

Ofis projeleri için yeni bir kampanya başlatan FerYapı, Premier Kampüs Ofis, iTower Bomonti ve Parima Merter projelerinden ofis satın alanlara teslimden sonra ödemeye başlama avantajı ile 100 ay vade fırsatı sunuyor.
 
Premier Kampus Ofis
Kağıthane’de  yükselen Premier Kampus Ofis oprojesinin akıllı, yenilikçi ve verimli ofisleri Aralık ayonda teslim edilecek olup projeden ofis alanlara peşinatı teslimde ödeme ve 100 ay vade seçeneği sunuluyor.
 
Toplantı alanları, arşiv, sekterya, IT ve lobi hizmetleri bulunan Premier Kampüs Ofis firmalara ise STOK OFİS konsepti ayrıcalığı sunuluyor. Enerji tasarrufu sayesinde masrafların da minmize edildiği projede 120 metrekareden 1.000 metrekareye, 1.000 metrekareden 25.000 metrekareye varan akıllı ve verimli üniteler yer alıyor.
 
Cep sineması ve seminer odaları, parti odası ve hobi odaları, toplantı odaları, her alanda wi-fi, sekreterya temizlik hizmeti, IT hizmeti teknik servisi, fitness, squash, pilates, basketbol, dinlenme ve performans havuzları, SPA, sauna, sağlık odası, buhar odası gibi sosyal kullanım alanlarına da sahip olan Permier Kampus Ofis projesinde alanları  25 ile 1500 metrekare arasında değişen mağaza, kafe ve restoranlar da mevcut. Ayrıca projede 6 bin metrekarelik alana sahip Kampüs Meydan’da gurme restorandan kafelere, banka şubelerinden showroomlara pek çok birim mevcut.
 
 
Parima Merter
E5 karayolunun yanı başında, Merter metro ve Cevizlibağ metrobüs duraklarına yürüme mesafesinde konumlandırılan Parima Merter projesi, stanbul’a yapılacak 3. havalimanına 35 dakika, Atatürk Havalimanı’na ise 5 dakika uzaklıkla yükseliyor. Alanları 65 metrekare ile 2.300 metrekare arasında değişen ofis seçeneklerinin sıralandığı projede içinde toplantı salonu ve lounge alanı, itness salonu, kafeler ve sosyal alanlar bulunan 2 bin 500 metrekarelik şehir bahçesi bulunuyor. Projede teslimlerin Eylül ayında başlaması planlanıyor.
 
iTower Bomonti
Yüzyılın ofis buluşu olarak lanse edilen iTower Bomonti, A+ ofis konsepti ile yükselmekte olup prestijli bir iş yaşamı vaad ediyor. 100 ay vade imkânı sunulan projede ofislerin yanı sıra, copycenter, backoffice ve concierge hizmetleri, kat bahçeleri, VIP lounge, hobi salonu, spor merkezi, lobi ve danışma, özel restoran, depolama alanları, çarşı gibi birim ve hizmetler de mevcut. Projede ofis alanları ise 300 metrekare ile 950 metrekare arasında değişiyor.
 
 
02-03-2013
Bu haber toplam 4518 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?