En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 20.03.2018 05:51
Otellerdeki Maliyet Artışı Enflasyonun 4 Puan Üzerine Çıktı

Otellerdeki Maliyet Artışı Enflasyonun 4 Puan Üzerine Çıktı

AKTOB Ar-Ge'nin hazırladığı Eylül ayı analizine göre ülke genelinde otellerdeki maliyet artışı 13.76'ya ulaştı..

 

AKTOB Ar-Ge'nin hazırladığı Eylül ayı enflasyon analizine göre Türkiye genelinde yıllık fiyat artışları yüzde 9,54 olurken, otellerdeki maliyet  artışları ise  yüzde 13,76 oldu.
 
Geçen yılın Eylül ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 6 dolayında gerçekleşirken, bunun otellere yansıması yüzde 8,3 olmuştu. Böylece; otellerle enflasyon arasında, Oteller aleyhine olan fark, geçen yıl 2 puan iken bu yıl 4 puana çıktı.
 
Otellerde en yüksek maliyet sıçramaları yüzde 21 ile Temizlik malzemelerinde, yüzde 19 ile Enerji ve yakıtta gerçekleşti. Yiyecek –İçeceklerdeki artış ise yüzde 12,5 oldu.
 
Yiyecek grubundaki genel artış yüzde 11'i aşarken, bu alanda en ciddi artışlar; yüzde 15'e yakın yükselişlerle Meyve-Sebze, Yağ, Çay ve Şeker alt gruplarında gerçekleşti. Süt ve Bakliyat alt gruplarındaki artışlar da yüzde 10'u aştı. En düşük yükseliş ise yüzde 2,3 ile Et grubunda oldu.
 
İçecek grubu maliyetleri de son bir yılda yüzde 13-14 bandında artarken, geçen yılın eğilimi devam etti. Diğer yandan, Et grubundan sonra, otellerde maliyetleri enflasyonu altında kalan diğer kalem ise Teknik Servis Malzemeleri oldu.
 
Kaynak: turizmguncel.com

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Barcelona'da Otel Açmak Yasaklandı


Daha önce turist yoğunluğunu azaltmak için çeşitli uygulamalar başlatılan İspanya'da ülkenin en çok turist alan kentlerinden Barcelona'da kent merkezinde yeni otel açmak yasaklandı..

 

İspanya'da başkent Madrid'in ardından en çok turist çeken ikinci kent olan Barcelona'da, Belediye Meclisi kararı ile kent merkezine yeni bir otel açmak tamamen yasaklandı. Şehir merkezinde yeni bir otel açılmasına yasak  getirildi.
 
"Turistik Konaklama için Özel Şehirleşme Planı" adı altında kabul edilen karar ile  son yıllarda hızla ve kontrolsüzce büyüyen turistik yapılanmanın önüne geçebilmek amacıyla bazı önlemler aldı. Plan gereği dört bölgeye ayrılan Barcelona'da kent merkezinde yeni bir otel veya turistik konaklama yeri  açılması yasaklanırken, mevcut otellerin de kapasitelerini artırmaları yasaklandı. Yasak sonrası iki büyük otel projesi durduruldu.
 
Barcelona Belediyesinin verilerine göre, kentte 924 adet otel, 9 bin  706' adet ev otel olmak üzere toplam  10 bin 630 turistik konaklama yeri bulunuyor. Bölge halkı ise kentin kalabalıklaşmasıoan neden olan, çevreyi kirleten ve gece geç saatlerde bile gürültü yapan turistlerden oldukça rahatsız.
10-10-2012
Bu haber toplam 3168 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?