En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 18.03.2018 17:18

"Mortgage Kredi Faizleri Düşecek"

Remax Armoni'nin gayrimenkul danışmanı Arzu Yükçe, 2013 yılında sadece İstanbul'da 1 milyondan fazla konutun el değiştirdiğini ifade ederek mortgage kredi faizlerinin de düşeceğini belirtti.

 

Uzmanlar, 2012 yılında  toplam 608 bin konutun el değiştirdiği İstanbul'da bu rakamın 2013'te iki katına çıkmasını bekliyor.
 
Türkiye'de 2012 yılında 5 milyon arsa ve daire el değiştirdi. Ancak bunların başında ilk sırayı 17 milyonu aşan nüfusuyla İstanbul aldı. 2012 yılında dairelerden oluşan bağımsız bölüm satış sayısı 1 milyon 650 bin olurken, arsaları gösteren ana taşınmaz sayısı ise 3.5 milyonu buldu. Konut ve arsa el değiştirme oranlarında zirveye oturan İstanbul'daki bu hareketlenme emlakçıların da yüzünü güldürdü. Remax Armoni'nin gayrimenkul danışmanı Arzu Yükçe, 2013 yılında İstanbul'da 1 milyonun üzerinde konutun el değiştireceğini tahmin ettiklerini söyledi. 2013 yılının ilk ayında geçen yıla oranla iki katı satış gerçekleştirdiklerini ifade eden Yükçe, "İstanbul'da herkesin başını sokabileceği bir evi olacak. Çünkü emlak sektöründe taşlar yerine oturdu" dedi.
 
Mortgage testi tamamlandı
 
İstanbul, Ankara ve İzmir'de konut patlaması yaşanacağına işaret eden Arzu Yükçe, Mortgage kredi faizlerinin de düşeceğini savundu. Bankaların Mortgage kredisini test ettiğini ve geri dönüşlerde sıkıntı yaşamadığının altını çizen Yükçe, "Türkiye bu sistemi ilk kez test etti. Bu aşama uzun sürse de başarılı oldu. Bu yıl bankaların Mortgage kredilerinde indirime gitmesini bekliyoruz. Böylece konut sektöründe patlama olacak" diye konuştu. Remax olarak daha şimdiden portföylerinin geçen yıla oranla iki kat arttığına işaret eden gayrimenkul danışmanı, sıfır konutla ikinci el konutun hemen hemen aynı paralelde ilgi gördüğünü söyledi.
 
Kaynak: Star

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
19-02-2013
Bu haber toplam 5052 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?