En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 18.03.2018 02:16
Kredi Kartı Aidatı Tartışmasında Yeni Boyut

Kredi Kartı Aidatı Tartışmasında Yeni Boyut

Bazı bankaların kredi kartı aidatı iadesini talep eden müşterilerinden son bir yıllık ekstre dökümü istediği ortaya çıktı.

 

Bankalar ve tüketiciler arasındaki "kredi kartı aidatı" kavgası bir başka boyut kazandı. Bazı bankalar, kesilen aidatı talep eden tüketiciden son bir yıllık kredi kartı ekstrelerini istedi. "Bir yıllık ekstre dökümünüz yoksa aidatı alamazsınız" yanıtıyla karşılaşan tüketiciler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) hem yazılı hem de sözlü şikâyette bulundu. BDDK'ya gelen şikâyetlerde kredi kartı başı çekmeye devam ediyor. Kredi kartı şikâyetlerinde de ücret ve komisyonlar birinci sırada yer alıyor. Kredi kartı aidatları konusunda Kurum'a resmi şikâyetlerin yanı sıra BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'e de çok sayıda mektup geliyor. Bu mektuplarda da, aidat almakta, aldığını vermemekte ısrarlı olan bankalar bunun için her türlü formüle başvurduğunu ortaya koyuyor. BDDK yetkilileri, tüketicilerin, kredi kartı aidatı aleyhine açtığı yüzlerce davayı kazanmalarına rağmen aidat alan bankalara yönelik bir yaptırımın söz konusu olamayacağını belirtiyor.
 
 
PUANLARI BİLE ALIYORLAR
 
Yetkilerinden alınan bilgiye göre, bazı bankalar kredi kartı aidatını geri isteyen vatandaşlardan son bir yıllık kart ekstresinin dökümünü istiyor. "12 aylık ekstreniz yoksa böyle bir talepte bulunamazsınız" diyerek tüketiciyi kapıdan çeviriyorlar. Bu şikayetleri dikkate alan BDDK, ekstre talep eden bankaları uyaracak. Bazı bankaların da aidat ödemek istemeyen tüketicilerin kartında biriken puanlarından kesinti yaptığı belirtiliyor. A. Şener, BDDK'ya gönderdiği şikâyet dilekçesinde, "Bankaya ait bir kredi kartımın aidatını puanlarımdan kestiğini 4 ay sonra fark ettim. Onayım olmadan puanımdan 50 lira kesinti yapılmış" diyor.
 
AİDAT KAZANDIRIYOR
 
Kart aidatı alan bankaların yıllık aidat geliri 1.2-1.5 milyar TL. Bankalar, müşterilerinden yaklaşık 25-35 lira arasında kart parası kesiyor. Tüketiciler Birliği'ne 400 bin kişi şikâyet başvurusunda bulundu.
 
MERKEZ BANKASI KART FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
 
Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını duyurdu. Merkez Bankası'nca yapılan açıklamada, bankaların diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği anımsatıldı. Bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamalarının menfaatlerine olacağı da ifade edildi. Açıklamada, 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarının değiştirilmediği belirtildi.
 
 
Kaynak: Milliyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

KOBİ'lere 250 Milyar Liralık Kredi


Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, KOBİ'lere 250 milyar liralık kredi uygulamasının önü açıldı..

 

 
Hükümetin küçük işletmelerin, ihracatçı firmaların canlılığını korumak, kurdaki dalgalanmadan etkilenmemelerini sağlamak için hayata geçirdiği 250 milyar liralık devlet garantili kredinin önünü açacak karar çıktı.
 
Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, başvuruların 30 bine yaklaştığı Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sağladığı kefaletlerin bakiye tutarımeksimum 250 milyar lira olacak. Hazine ise Fon'a 25 milyar lira aktaracak. KGF, verdiği kefaletler karşılığı her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus olarak peşin azami yüzde 0.03 oranında komisyon alacak olup  işletme kredilerinin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla bir 1olmak üzere azami 5 yıl olacak.
 
 
 
22-03-2012
Bu haber toplam 7404 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?