En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 21.04.2018 06:49
Kıdem Tazminatında 2017 Tavan Ücretleri Belli Oldu

Kıdem Tazminatında 2017 Tavan Ücretleri Belli Oldu

Milyonlarca SSK'lının güvencesi niteliğinde olan kıdem tazminatı uygulamasında alt limit 1 aylık brüt ücret kadar olurken üst limit ise 2017 yılı için..

 

Milyonlarca SSK'lının güvencesi niteliğinde olan kıdem tazminatı uygulamasında bu yıl reform niteliğinde bir  düzenleme yapılacağı açıklanmıştı. SSKlı işçilere tanınmış bir hak olan kıdem tazminatında sadece alınan maaaş değil yemek, yol yardımı, ikramiye, yemek çeki gibi ödemelerin de hesaba dahil ediliyor.
 
Kıdem tazminatından faydalanabilmek için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışma koşulunu yerine getirmek gerekiyor. Her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar olarak belirlenen kıdem tazminatının üst limiti ise 2017 yılı için 4 bin 426 lira olarak belirlendi.
 
Öte yandan işverene bağlı olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı bulunurken Bağ-Kur'lular ile memurlar kıdem tazminatı aşma hakkına sahip değil.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakan Müezzinoğlu'ndan Kıdem Tazminatı Açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusundaki tartışmalara açıklık getirdi..

 

Fatih Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi (YEPGEM) ile teknoloji tabanlı yenilikçi projelerin sergilendiği programa katılan ve program sonrasında yaptığı açıklamada kıdem tazminatı ile ilgili tatrtışmalara açıklık getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dedikoduyla bir sistemin kurulmayacağını, bugün 11 milyon çalışan olduğunu ve bu çalışanların yaklaşık yüzde 85'inin kıdem tazminatından istifade edemediğini söyledi. 
 
Bu noktada alın terinin hak ve hukukunu korumak ve çalışanımızın hak ve hukukunu çalıştıranın cebinde veya yetkisinde tutmak yerine güçlü bir fonda tutmak gerektiğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, çalışan ihtiyaç duyduğunda veya hak ettiğinde, çalıştığı zamana göre değerlendirilecek olan hakkının çalışana verileceğini, bu kapsamda çalışanın hakkının 10 sene işverende olmayacağını ayrıca işverenin maddi durumunun 10 yıl sonra iyi olacağının garantisinin olmadığını belirtti. Mevcut sistemde işç ve işverenlerin kıdem tazminatı konusunda mağdur olduklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatında mağduriyeti gdierecek refomun bu yıl içinde yapılacağını söyledi.
21-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?