En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 18.03.2018 06:19
Hüseyin Erkan: Gayrimenkul Geleneksel Yatırım Aracı Haline Geldi

Hüseyin Erkan: Gayrimenkul Geleneksel Yatırım Aracı Haline Geldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, gayrimenkulün Türkiye'de altından sonra akla en çok gelen 2. yatırım aracı olduğunu söyledi.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, sermaye piyasası algı ve potansiyeli belirleme araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de gayrimenkulün, altından sonra en çok akla gelen ikinci yatırım aracı olduğunu belirterek, ''Gayrimenkul ülkemizde geleneksel bir yatırım aracı haline gelmiştir'' dedi.
 
Erkan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Ceylan Otel'de düzenlenen ''Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Olmak'' konferansının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gayrimenkul sektörünün vardığı gelişmişlik düzeyinin tüm dünyada konuşulur hale geldiğini belirtti.
 
Kısa süre önce Fas'ta katıldığı bir toplantıda Türkiye'nin başarılarının konuşulduğunu, bir model olarak görüldüğünü söyleyen Erkan, Türkiye'nin sermaye piyasası, gayrimenkul piyasası ve Körfez sermayesinin gözdesi olan gayrimenkul yatırımlarının konu edildiğini anlattı.
 
Türkiye'de gayrimenkulün uzun yıllardır en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer aldığını ifade eden Erkan, yükselen kişi başı milli gelirin de nitelikli konut talebini olumlu etkilediğini, birçok şehirde önemli gayrimenkul yatırımlarının yürütüldüğünü, büyük ölçekli toplu konut projelerinin yaygınlaştığını kaydetti.
 
Hüseyin Erkan, global düzeydeki krizlerin olumsuz etkilerine karşın gayrimenkulün hala yatırımcılar arasında en çok rağbet gören araçlardan olduğuna işaret ederek, ''Sermaye piyasası algı ve potansiyeli belirleme araştırması sonuçlarına göre ülkemizde gayrimenkul, altından sonra en çok akla gelen ikinci yatırım aracı. Araştırmaya yanıt verenler, altından sonra en çok gayrimenkule yatırım yapmayı düşüneceklerini ifade etmişler. Gayrimenkul ülkemizde geleneksel bir yatırım aracı haline gelmiştir'' diye konuştu.
 
Bu gelişmelerin, Türkiye'de uluslararası normlarda bir gayrimenkul sektörünün oluşmasını ve kurumsal ve etkin bir finansal sistem kurulmasını gerektirdiğini dile getiren Erkan, bu bağlamda GYO'ların önemli işlev gördüğünü söyledi.
 
İlk olarak 1997'de İMKB'de işlem görmeye başlayan GYO şirketlerinin sayısının 23'e yükseldiğini ve aralık itibariyle piyasa değerleri toplamının 11 milyar liraya ulaştığını aktaran Erkan, 2000 yılından itibaren GYO'lar için ayrı endeks hesaplanmaya başlandığını anımsattı.
 
Erkan, bununla ilgili borsa yatırım fonları, varantlar çıkarılabileceğini; bunların ileride oluşabilecek fiyat risklerine karşı da kullanılabileceğini kaydederek, ''Bunların da yatırım bankacılarımız tarafından düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Altyapı projeleri de gayrimenkul sertifikası sistemine dahil edilebilir"


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ileride, gayrimenkul sertifikası modeline altyapı projelerinin de dahil edilebileceğini söyledi..

 

Gayrimenkul sertifikası satışının şu an için başta konut projeleri olmak üzere kentsel dönüşüm projelerini kapsadığını belirten Başbakan Yardımcısı  Nurettin Canikli, ileride altyapı projeleri için mümkün olmadığını ancak ileride söz konusu projelerin de bu modele dahil edilebileceğini söyledi.
 
Gayrimenkul sertifikasının son derece önemli bir finansman aracı olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Canikli, uygulamanın eksik yönlerini de tamamladıklarını belirtti.  Sistemin "mükemmel" olarak nitelendirilebilecek halde olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Canikli,  gayrimenkul sertifikası modeli ile dönüşüm projeleri için çok ciddi kaynak  sağlanabileceğini söyledi.
 
Söz konusu modelin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından başlatıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Canikli, ilk menkul  kıymeti arz ettiğini ve TOKİ'nin öncülük yapmasının  iyi olduğunu ayrıca sistemin uygulamada nasıl  yürüyeceği noktasında TOKİ uygulamasının iyi bir örnek teşkil edeceğini ve talebin daha da büyüyeceğini söyledi.
15-12-2011
Bu haber toplam 5925 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?