En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 20.03.2018 05:53
Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan'da araba fiyatlarıın neden bu kadar ucuz olduğuna insan ilk bakışta anlam veremesede olayın asıl sırrı haberimizde saklı.

Özellikle otomobil piyasasını yakından takip edenler iyi bilirlerki ülkemizde gerek sıfır olsun gerekse ikincile araç fiyatları oldukça pahalı durumda. Diğer ülkelerle kıyaslama dahi yapılamayacak durumda olmamızın asıl nedenini aşırı vergilendirme teşkil ediyor. Kısacası siz sıfır bir araç alırken paranızın hiçde azımsanmayacak kadar olan bir kısmını vergiye ödemek zorunda kalıyorsunuz.  Fakat dış ülkelerde bu sistem tam olarak bu şekilde işlemiyor. Öyle örnek teşkil etmesi için fazla uzaklarada gitmeye gerek yok. Hemen yanıbaşımızdaki Gürcistan'ı ele alabiliriz. Otomobil alım satım işinde olan birçok isan merak eder Gürcistanda araba fiyatları neden bu kadar ucuz diye. Nedeni sadece vergiden mi kaynaklanmakta ya da onlarda olupta bizim ülkemizde olmayan tm olarak ne? İşte sizler için bu sorunun yanıtını aradık ve yaptığımız araştırmalarda edinilen net bilgileri şöyle sıralayabiliriz.

 

Tabiki bundaki başlıca nedenlerden birisi ülkelerin kendi vatandaşlarına uyguladığı vergi sistemi. Gürcistan her ne kadar ülkemiz kadar gelişmiş bir ülke olmasada vatandaşlarından otomobil kullanımı için neredeyse hiç vergi almamakta. Bizde ise durum tam tersi.  Fakat bize göre Gürcistan'da araç fiyatlarının neden bu kadar uygun olduğu sorusunun yanıtı tam olarak bu değil. Sebebine gelmeden önce ilk olarak Gürcistanı kısa bir şekilde tanımalı ve olaya genel olarak bakmalıyız. Gürcistan son zamanlarda özellikle doğu karadenizli iş adamlarının düşük maliyet ve büyüme potansiyeli nedeni ile dikkatini çeken ve gelişme aşamasında olan bir ülke. Orada iş kurup kendilerine araç alan Türk iş adamları o lüks araçla ülkemizde altı aylığına ikamet edebiliyor. Yani o aracı Türkiye'de altı ay sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor. Hatta bu durumu dahada ilerletip kendilerine iki araç alanlar var. Bunda ise süreç şu şekilde işliyor.  Kişi aracının birini ülkesinde diğerini ise Gürcistanda bırakıyor ki süresi dolduğunda ülkesindeki aracını diğer otomobili ile değiştirebiliyor. Şimdi diyeceksiniz ki bunun konumuzla ne alakası var. İşte aslında olayın sırrı birazda bu anlattıklarımızda gizli. Örneğin almanya gibi araçların trafiğe çıkma yaşı 3 ila 4 olan ülkeler yaşları ilerleyen araçlarını Doğu bloğu ve Kafkas ülkeleri gibi ülkelere satmakta. Bu da Gürcistan'daki araçlarının yaş ortalamasını 15'ten aşağı çekmemekte. Bu yüzden Gürcistan'da çoğu kişi Bmw, Mercedes, Ford ve Opel'e binmekte. Sonuç itibariylede sıfır ve lüks araca bu ülkede talep son derece düşük olmakta. İşte bu Gürcistandaki sıfır otomobil piyasasının bizim ülkemize göre neden bu kadar düşük olduğunu gayet iyi özetlemekte.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şubat'ta Yeni Konut Fiyatları Yüzde 2,79 Arttı


REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ raporuna göre endekste aylık bazda yüzde 0,46 oranında, yıllık bazda ise yüzde 2,79 oranında artış meydana geldi..

 

Türkiye İş Bankası desteği ile REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısına göre,  Şubat ayında yeni konutlardaki fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0.46 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,79 oranında arttı.
 
Yeni konut satışlarında yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı gerçekleşirken aynı dönemde yüzde 6.5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi meydana geldi.
 
Endeks verilerini değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının endeksteki olumlu yansımasının somut bir şekilde görüldüğünü, Mart sonuna kadar devam edecek olan ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyası ile sektörde hareketlenme meydana geldiğini ifde etti.
 
Verilere göre söz konusu dönemde markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 olan banka kredisi kullanım oranı Şubat ayında ise yüzde 48 olarak gerçekleşti.
04-01-2015
Bu haber toplam 963 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?