En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 17.03.2018 18:39
Elektrik ve Gaza 1 Yıl Zam Yok

Elektrik ve Gaza 1 Yıl Zam Yok

TL’nin aşırı değerlenmesinden şikayet eden ihracatçıları dinlemeye giden Bakan Babacan, müjde verdi.

Babacan “Gaz ve elektrik fiyatlarında 2011 sonuna kadar herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldık” dedi

Aşırı değerli TL’den şikayet eden ihracatçılarla buluşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sanayiciye ‘Gaz ve elektriğe zam yok’ müjdesi verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’na katılan Babacan “Elektrik fiyatlarında 2011 sonuna kadar herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldık, TL olarak. Doğalgaz fiyatlarında, ki biliyorsunuz BOTAŞ’ın sıkıntıları var vergi borcu var, daha önceki dönemlerden birikmiş, 7-8 milyar neredeyse o vergi borcu, ki o borcu da zaman içerisinde ödemesi gerekiyor. Biz buna rağmen 2010-2011 kritik yıllarımızdır, doğalgazda da Türk Lirası olarak fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldık. 2011 bütçemizi buna göre hazırladık” dedi.

DOLAR DÜŞÜYORSA BELİRSİZLİK VAR

Babacan, ayrıca yeni eleman alma noktasında işverenleri biraz daha rahatlatacak yeni adımlar atacaklarını da belirterek bununla ilgili kanun hazırlığını yaptıklarını, yakında Meclis’e sevk edeceklerini söyledi. Konuşmasında dünya ekonomisindeki gelişmelere de değinen Babacan, karşılıksız para basılmasının önemli bir risk olduğunu belirterek, “Dolar, Euro diğer tüm para birimlerine karşı, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı aşağı düşüyorsa, değer kaybediyorsa bunun arkasında, bu para birimlerinin ileriye doğru nereye gideceğinin belirsizliği var” dedi.

Büyükekşi: Merkez faizi yüzde 5’e çekmeli

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Babacan’ın konuk olduğu toplantıda yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin döviz kurunu olumlu yönde etkileyeceğini düşündüklerini belirterek, “Bizim kanaatimiz, 6 aylık bir süre içerisinde politika faizlerin yüzde 5 seviyesine indirilebileceği doğrultusunda” dedi. Büyükekşi “İhracatçıların moralleri bozuluyor. Yeni yıl bütçelerini yaparlarken ciro içinde ihracatın oranını düşürüyorlar. Sipariş var, ancak ihracatçılar değerli TL yüzünden fiyat tutturamıyorlar. Sipariş almıyorlar. Bunun engellenmesi için de Merkez faizi daha da düşürmelidir” diye konuştu.

Serbest kur aynen duracak

Ali Babacan, Türkiye’de serbest kur rejimi olduğuna değinerek “Bu serbest kur rejiminin değişmeyeceğini o çerçevede aynen yerine duracağını defalarca söyledik ve o konuda herhangi bir değişiklik ve herhangi bir farklı uygulama olmayacak. Serbest sermaye hareketleri de serbest olmaya devam edecek. Bu ikisi Türkiye’de ekonomide güveni oluşturan çok önemli politikalar ve bu iki çerçeve değişmeyecek” diye konuştu.

KKDF yeniden % 15’e çıkıyor

Ali Babacan, kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) oranının yeniden yüzde 15’e çıkarılacağını söyledi. Kriz döneminde tüketici kredileri üzerindeki KKDF oranının yüzde 15’ten, yüzde 10’a çekilmesi kararını aldıklarını hatırlatan Babacan, bunu tekrar yüzde 15’e çıkardıklarını, konut ve ticari kredilerde herhangi bir değişiklik olmadığı bildirdi.
 

Kaynak: Star


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Elektrik Kesintisi, 24 Mart 2017


Başakşehir, Kağıthane, Zeytinburnu, Esenler, Bayrampaşa, Sarıyer, Güngören, Eyüp ve Esenyurt ilçelerinde elektrik kesintisi yapılacak..

 

Başakşehir, Kağıthane, Zeytinburnu, Esenler, Bayrampaşa, Sarıyer, Güngören, Eyüp ve Esenyurt ilçelerinde 24 Mart Cuma günü yapılacak olan planlı bakım - onarım ve yatırım çalışmaları kapsamında elektrik kesintisi uygulanacağını duyuran Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), elektrik kesintisi programını ie şöyle açıkladı:

 

ESENYURT
09:00-17:00 saatleri arasında ATATÜRK Mh., BOĞAZİÇİ Sk., ADALET Sk., DAĞHAN Sk., AKARSU Sk., 
 
10:00-14:00 saatleri arasında YENİKENT Mh., 665. Sk., 678. Sk., 604. Sk., 677. Sk., 676. Sk., 603. Sk., 675. Sk., 
 
 
EYÜP
09:30-13:30 saatleri arasında AKPINAR Mh., 
 
09:30-21:00 saatleri arasında İHSANİYE Mh., İHSANİYE İSTANBUL Cd., GÖKKUŞAĞI Sk., KADIRGA Sk.,
 
 
GÜNGÖREN
10:00-16:00 saatleri arasında GENÇOSMAN Mh., DAVUTPAŞA Cd., ÜÇ ÇEŞMELER Sk., MERKEZ Mh., ATATÜRK Cd., TINAZTEPE Sk., 
 
10:00-15:00 saatleri arasında MERKEZ Mh., ZİYA PAŞA Cd.,
 
 
SARIYER
09:30-16:30 saatleri arasında USKUMRUKÖY Mh., ZEKERİYAKÖY Mh., 
 
 
BAYRAMPAŞA
09:00-13:00 saatleri arasında İSMET PAŞA Mh., TUNA Cd., YILMAZ Sk., FULYA Sk., MURATPAŞA Mh., İLHAN Sk., YAVUZ Sk., ÖZTUNÇ Sk., KALAMAN Sk., ŞEHİT CİHAN ERKAN Sk., 
 
 
ESENLER
09:00-17:00 saatleri arasında TUNA Mh., 711. Sk., 
 
 
ZEYTİNBURNU
10:00-13:00 saatleri arasında  VELİEFENDİ Mh., 75/1 Sk., 75/2 Sk., 75/2 ÇIKMAZI Sk., 75/3A Sk., 75/3 ARA Sk., 75 Sk., AHMET YESEVİ Sk., ŞEHİT MEHMET USLU Sk., SAHA YOLU Sk., ÇIRPICI Mh., YEŞİLYOL A Sk., YEŞİLYOL B Sk., YEŞİLYOL C Sk., YEŞİLYOL F ARA Sk., YEŞİLYOL F Sk., YEŞİLYOL G Sk., YEŞİLYOL Sk., 
 
 
KAĞITHANE
10:00-13:00 saatleri arasında EMNİYET EVLERİ Mh., AKARSU Cd., BADİ Sk., BERRAK Sk., BİTKİ Sk., BOZKURT Sk., ÇELEBİ MEHMET Cd., CEM SULTAN Cd., ÇİMEN Sk., DEĞİRMENCİ Sk., EMNİYET Cd., ERİŞ Sk., GÖRGÜ Sk., GÜVERCİN Sk., KALE Sk., KISIKLI Sk., NADİR Sk., NERGİS Sk., ÖRNEK Sk., ÖTÜGEN Sk., PEHLİVAN Sk., RENK Sk., ŞEHİT ŞENOL ÇOLAK Sk., ŞENER Sk., YAMAÇ Sk., YEŞİL KIBRIS Sk., YOLAÇAR Sk., SULTAN SELİM Mh., BANU Sk., BATANAY Sk., BATURAY Sk., BESTE Sk., BOYLU Sk., KOÇ Sk., ŞEHİT KARAKUŞLAR Cd., TUNA Cd., 
 
15:30-18:30 saatleri arasında GÜRSEL Mh., AKMER Sk., AYTAÇ Sk., BİLGEHAN Sk., BULUT Sk., ÇAYIRCIK Sk., CİHAT ÇIKMAZI Sk., DOĞANDERE Sk., ESKİ BEŞİKTAŞ Cd., FESLEĞEN Sk., GECE Sk., GÖKKUŞAĞI Sk., GÜLİSTAN Sk., İKRAM Sk., İMRAHOR Cd., KAFİYE Sk., KIRIM Sk., ÖZOĞUL Cd., RABAK Sk., ŞİMŞEK Sk., TESTİ Sk., YAĞIZ Sk., YANKI Sk., YÜCEL Sk., 
 
 
BAŞAKŞEHİR
09:00-15:00 saatleri arasında BAŞAK Mh., ERTUĞRUL GAZİ Cd., ALİ SOYLU Cd., YUNUS EMRE Cd.,
 
 
 
27-10-2010
Bu haber toplam 8325 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?