En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 17.03.2018 14:38
Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit Ödemeleri Başladı

Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit Ödemeleri Başladı

Konut, işyeri ve diğer yapılardaki kullanıcıların ödemekle yükümlü olduğu Çevre Temizlik Vergisi 2. taksit ödemeleri su faturalarına yansıyacak..

 

Belediyelerin sunduğu temizlik hizmetleri için ödenen Çevre Temizlik Vergisi'nde ikinci taksit ödemeleri 2 Kasım 2015 tarihi itibarıyla başladı. Mal sahibinin sorumlu sayılmadığı Çevre Temizlik Vergisi'nde taşınmazı kullanan kişi vergi ödemekle yükümlü.
 
İki taksit şeklinde ödenen ve ilk taksiti 2015 yılı Mart - Nisan - Mayıs ayında ödenen Çevre Temizlik Vergisi'nde ikinci taksit ödemsi ise 2 kasım tarihinde başladı. 2 şekilde ödenen Çevre ve Temizlik Vergisi konutlarda su faturalarına yansıtılırken işyeri ve diğer yapılarda ise belediyeye ödeniyor.
 
Öte yandan , Çevre Temizlik Vergisi boş bulunan hiçbir şekilde kullanılmayan işyerleri için ödenmediği gibi bu haktan yararlanabilmek için de belediyeye bildirimde bulunmak gerekiyor.
 
Çevre ve Temizlik Vergisi hesaplanırken konutlarda su tüketim miktarı esas alınmakta olup Büyükşehir belediyelerinde metreküp başına 26 kuruş, diğer belediyelerde 20 kuruş olarak uygulanıyor.
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarına İndirim Yapıldı, Damga Vergisi Oranı Sıfırlandı


Bakanlar Kurulu kararına göre 30 Eylül'e kadar tapu harçlarında indirim yapılırken damga vergisi oranı da sıfırlandı..

 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, tapu harçlarında 230 Eylül 2017 tarihine kadar indirim yapıldı. Bakanlar Kurulu kararına göre, tapu harçları binde 20'den binde 15'e çekilirken damga vergisi oranı da sıfırlandı.
 
Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesi kısmıma göre de, yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmeleri nedeniyle tajsil edilen damga vergisi oranı da sıfırlandı.
06-11-2015
Bu haber toplam 12 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?