En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Dekorasyon 17.03.2018 16:36
Ressam İsmail Acar, TulipArt Markasını Kurdu

Ressam İsmail Acar, TulipArt Markasını Kurdu

Ressam İsmail Acar, bu yıl içinde TulipArt markasıyla girdiği ev dekorasyonu sektöründe 'köşeyi kaptı'.
Ünlü İngiliz markası Harvey Nichols, Kanyon Alışveriş Merkezinde Ocak 2010'da açacağı ev dekorasyon mağazası Harvey Nichols Home'da ressam Acar'ın ürünlerini sergilemesi için bir köşe ayırdı. AR-GE ATÖLYESİ GİBİ

Ürünleri arasında 2 bin dolarlık bir aynadan Osman Hamdi'nin ünlü eseri 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin 100 bin dolarlık heykeline kadar her şeyin olacağını söyleyen Acar, Markanın ilk olarak İstanbul ve Ankara mağazalarında olacağız. Daha sonra ise Londra ve Dubai'deki mağazalarında yer alabiliriz diye konuştu. Aslında 90'lı yılların başında Ralph Lauren gibi ünlü markalara ev dekorasyonu ürünleri satmaya başladığını söyleyen Acar, Resim gibi ev dekorasyon ürünleri de benim kendimi şarj edebileceğim bir alan. Ev dekorasyon ürünlerini aslında uzun zamandan bu yana teker teker yapıyordum. Ancak bu yıl Özlen Çopuroğlu ile birlikte bunları tek bir çatı altında toplamaya karar verdik. TulipArt bu şekilde ortaya çıktı diye konuştu. Resimden bir koltuk, kitap raflarından paravan, camaltı boyama sanatından ise aynalar yapan Acar, Burası bir Ar-Ge atölyesi gibi olacak. Ancak endüstriyel bakış açısı yok. Seri üretim olmayacak diye konuştu.

'BU BİR İSTANBUL 2010 PROJESİDİR'

TULİPART'IN aslında İstanbul 2010 Kültür Başkenti projesi çerçevesinde kurduğunu söyleyen Acar, Bu bir 2010 İstanbul projesidir. İstanbul için proje üretmek için gidip bir yerlerden para istemeye, 2010 ajansının kapısını çalmaya gerek yok. Ben ressam olarak İstanbul için bunu yapabiliyorum diye konuştu. Sanatın çok pahalı hale getirilerek toplumdan uzaklaştırıldığın söyleyen Acar, Sanat eseri dokunulmaz bir şey olmamalı. Sanatı yaşamın içine dahil etmek lazım diye konuştu.

KUVEYT'TEN 100 BİN TL'LİK SİPARİŞ GELDİ

OSMAN Hamdi'nin ünlü eseri Kaplumbağa Terbiyecisi'nin üç boyutlu heykelini de yapan Acar, ilk olarak Kuveyt'ten bir mimardan sipariş aldığını söyledi. Acar heykelin fiyatının 100 bin TL olduğunu da kaydetti. Ürünlerinin sadece ünlülerin ya da zenginlerin evinde olmayacağını söyleyen Acar, Bir otel lobisinde de bu ürünleri bulabileceksiniz diye konuştu.

Dilek Taş

Sabah
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Evlerde Dekor Amaçlı Kitap Rafları


Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası.

Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası. 20'nci yüzyıl başındaki mimari tarzları taklit eden, kocaman malikâneler yapan Jeffrey Collé, tasarladığı evlerde kütüphane olmamasına göz yumamazdı. New York Water Mill'deki 17 hektarlık bir arazide bulunan, 29 milyon 995 bin dolar değerindeki bin 562 metrekarelik bir evde Collé'nin dörde bölerek kestiği damarlı Fransız meşesinden yapılma kütüphane var. Kütüphane bin kitap alabiliyor. Collé, bazı kütüphaneler için İngiliz tarzı iç mekân tasarımlarıyla tanınan Philadelphialı dekoratör Bennett Weinstock ile çalışıyor. İdeal deri ciltli kitapları bulmak için halen Londra'da alışveriş yapan Weinstein, "Kimi müşteriler kitapların İngilizce olmasında ısrarlı çünkü bunları okuyabildikleri izlenimini vermek istiyorlar. Kimileri içinse, güzel göründükleri sürece kitapların hangi dilde olduğu önem değil" diyor. Christina Aguilera gibi müşterilere milyonlarca dolarlık evler yapan Los Angeleslı Steve Hermann gibi modernist bir mimar bile inşa ettiği evlere metrelerce uzunlukta raflar koyuyor. Hermann, mimar R. J. Neutra tarzında yaptığı bol camlı bir ev için 4 bin kitap alabilen, 18 metre uzunluğunda, 4 metre yüksekliğinde bir raf sistemi tasarlamış. Ancak "Kimin 4 bin kitabı var ki?" diye soruyor.

Hermann, Colordao Boulder'daki deposunda kişiye özel kitap koleksiyonları oluşturan Thatcher Wine'a, beyaz ciltli 2 bin kitap ısmarlamış. Wine, 30 santimetre için 80 ile 350 dolar arasında para alıyor. Nadir parşömenin 30 santimetresi yaklaşık 750 dolar. Wine'ın bir menkul değer uzmanına yaptığı kütüphane 80 bin dolara mal olmuş. Hermann, "Duvarlara sanat eserleri koyabilirdim, ama ben rafların verdiği hissi seviyorum" diyor. Miami'de çalışan Kolombiyalı kavramsal sanatçı Federico Uribe, palmiye ağacı ve boa yılanı heykelleri yapmak için temel renklerde binlerce kitap ısmarlamış. Uribe, "Çoğu kişi kitap yapmak için ağaçları tahrip eder. Ben ağaç yapmak için kitapları tahrip ediyorum. Kitapların bir öyküyü farklı bir dille anlatması fikrini seviyorum" diyor. Bazı tasarımcılar, müşterilerinin kitaplarını yeni biçimlere sokuyor. New Yorklu mimar Peter Pennoyer, bir müşterisinin klasikler koleksiyonunu koymak için dıştan tamamen ciltli bir kitaba benzeyen tahta kutular yaptırdı. Pennoyer "Bir kitap, duyulara hitap eden anlamlı bir deneyimdir" diyor. Müşterilerinin daha kişisel içerik istediklerini belirten tasarımcılar da var. Uyumlu renklere sahip yerel tarih kitapları ve Vahşi Batı temalı kitaplar. New Yorklu dekoratör Alexa Hampton, "Müşterilerim 20 yıl önce sadece arka planda görüntü oluşturan kitaplar veya sahne istiyordu. Artık gerçekten okuyabilecekleri kitaplar istiyorlar" diyor. Hampton ve bir müşterisi kısa süre önce bir sabah, New York'ta ikinci el ve nadir kitap satan devasa Strand Kitapevi'ne gitti. Hampton "İnsanlar daha az okuduğu için 'Kütüphaneyi güzel görünen kitaplarla doldur' diyeceklerini sanıyorsunuz. Oysa kitap seçiminde söz sahibi olmak istiyorlar" diyor.

Strand'de metreyle kitap satışı yapan Jenny McKibben, genelde telefonla veya internetten sipariş alıyor. Kibben, Rockwell Group tasarımcılarının Las Vegas'ta yeni açılan 2 bin 995 odalı, 10 bin 200 metrekarelik Cosmopolitan adlı kumarhane için "Sin City" temalı bini aşkın kitap istediğini söylüyor. Maryland merkezli Wonder Book'un cana yakın sahibi Chuck Roberts müteahhitler, set tasarımcıları, dekoratörler ve hatta düğün organizatörlerinden sipariş aldığını belirterek, "Harika bir yıl geçirdik, tüm rekorları kırdık" diyor. Pazarlamacılar, kitapların hatıra eşyası amacıyla kullanımını öngörmüştü. Pazarlama ve reklam ajansı JVT New York'tan Ann Mack, bu yıl için kaleme aldığı eğilim raporunda, "Nesneleri nesneleştirmek, izlenmesi gereken bir eğilim" diye yazdı. Oturduğu daireyi "yenilemek" için çalıştığını da belirten Mack, yığdığı kitapları kahve masasının ayakları niyetine kullanmayı düşünüp içinden, "Sonra da masanın üstüne (elektronik kitap okuyucusu) Kindle'ı koyarım" diye geçirmiş.

Kaynak: Sabah

10-12-2009
Bu haber toplam 8601 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?