En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Dekorasyon 20.04.2018 00:26
En iyi 10 Mutfak Tezgahı

En iyi 10 Mutfak Tezgahı

Sizler için hazırlanan bu liste ile en iyi 10 mutfak tezgahı malzemesinin avantaj ve dezavantajlarını inceleyip, mutfağınızı yenilerken nasıl bir tezgah tercih edeceğinizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Granit tezgahlar

Mutfak tezgahınızı yenilerken düşündüğünüz en son şey para ise tezgah malzemesi olarak graniti tercih edebilirsiniz. Mutfağa şık bir hava veren bu malzeme en mütevazı mutfakları  güzel bir görünüme kavuşturur.


Avantaj: Isıyı izole eder, hoş renk seçenekleri bulunur, uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Dezavantaj: Çok pahalıdır, cila işlemi periyodik olarak yapılmalıdır. Leke tutar ve çatlayabilir,

İşlenmiş taş tezgahlar

İşlenmiş taş malzeme, kuvars parçacıklarının bir araya gelmesiyle oluşturulur. Granitten daha geniş renk seçenekleri bulunan bu malzeme sızdırmaz yüzeye ve çizilmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Doğal taş ile yapılan yıllık cila işleminin dışında bakımı oldukça kolaydır.

Avantaj: Leke ve aside karşı dayanıklıdır. Bakımı kolaydır.
Dezavantaj: Pahalıdır.

Sert yüzey tezgahlar
Adından da anlaşılacağı gibi sert yüzeyli tezgahlar sağlamdır. Ve yüzeyinde oluşabilecek çizikler zımparalanarak düzeltilebi¬lir. Bu tip tezgahlar Avonite ve Dupont Corian gibi firmalardan siparişiniz doğrultusunda ısmarlanabilir.

Avantaj: Renk ve desen çeşitleri mevcut. Tek parçadır (ek yeri yok) ve lekelere karşı dayanıklı.

Dezavantaj: Yüzeye zarar verebilecek sıcak tencere ve leke¬lere karşı zayıftır; göreceli olarak pahalıdır.

Seramik fayans tezgahlar
Seramik fayans, dayanıklı ve temizlemesi kolay bir malzeme¬dir. Ucuz olması sebebiyle ortalama bir ev için gerçekten iyi bir seçim olabilir.

Avantaj: Üzerine sıcak tencere koyabilirsiniz. Temizlemesi ko¬laydır. Fiyat, renk, doku ve tasarım seçenekleri geniştir.

Dezavantaj: Tezgah tek parça değildir, fayanslar kolay çizilebilir ya da çatlayabilir, dolgu kısımları zamanla lekeli görünür, ısmarlama fayanslar oldukça pahalıdır.

Lamine tezgahlar
Formaica ve Wilsonart gibi markalarda bulabileceğiniz plastik kaplama sentetik malzemeden üretilen lamine tezgahlar temizlemesi kolay pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Boyuta uygun ola¬rak kesilen parçalar cilaianabilir.

Avantaj: Renk alternatifi mevcut. Bakımı kolay ve dayanıklı.

Dezavantaj: Çatlak ve soyulma durumunda tamir edilmeleri neredeyse imkansızdır. Son cilalı ve ön kenarlıklı çeşitleri pa¬halı olabilir.

Ahşap veya doğrama tezgahlar
Ahşap tezgahlar mutfağınıza hoş ve sıcak bir görünüm katar, renk ve cila açısından da oldukça zengin renk çeşitleri mevcuttur. Akçaağaç ve meşe gibi sert ahşaplar, en çok tercih edilen ahşap tezgah malzemeleridir.

Avantaj: Temizlemesi kolaydır, pürüzsüzdür, ihtiyaç duyulduğunda zımparalanabilir ve tekrar cilaianabilir.

Dezavantaj: Zamanla su ve lekelerden zarar görebilir, üretici¬nin önerileri doğrultusunda çiziklerin yağlanması ya da cilalan-ması gerekebilir.

Paslanmaz çelik tezgahlar
Mutfağınızda tamamıyla modern ve endüstriyel bir görünüm yaratmak istiyorsanız paslanmaz çelik iyi bir seçimdir. Isıya da¬yanıklı bu malzeme aynı zamanda uzun ömürlüdür. Siparişinize göre tasarlanan bu tezgahlar sızdırmazlık özelliği de taşır.

Avantaj: Sıcak tencereler koyulabilir ve temizlemesi kolaydır.

Dezavantaj: Pahalıdır, bazı yerleri içeri çökebilir ve üzerinde kesme yapamazsınız.

Sabuntaşı tezgahlar
Genellikle koyu gri renk tonlarında pürüzsüz bir malzemedir. Çoğunlukla tarihi yapı ve evlerde görülen sabuntaşı, modern tasarımlı evlerde tezgah ve lavabo malzemesi olarak kullanılır.

Avantaj: Parlak ve koyu ton seçenekleri mevcut. Pürüzsüz bir yapıya sahip ve bazı tip lekelere dayanıklıdır.

Dezavantaj: Mineral yağ uygulaması ile düzenli bakım gerektirir, çatlayabilir ve zamanla kararabilir.

Mermer tezgahlar
Pahalı olmasından dolayı, genellikle tezgah malzemesi olarak tercih edilmez. Ancak lüks bir görünüm istiyorsanız bu malzemeyi Amerikan mutfağı tezgahlarda ya da pişirme bölgesi çevresinde kullanabilirsiniz. Düzenli bakım isteyen bu malzeme kolayca lekelenebilir. Ancak yeni geliştirilen cilalama yöntemleri kullanılarak lekelenme geciktirilebilir.

Avantaj: Su ve ısı geçirmez, hoş görünür.

Dezavantaj: Pahalıdır, gözenekli bir yapıya sahiptir, profesyo¬nel olarak ortalanmadığı sürece lekelenebilir, çizilebilir.

Beton tezgahlar
Eğer mutfağınızda alışılmadık bir tezgah biçimi varsa beton iyi bir tercih olabilir, çünkü mutfağınızın şekline uygun dökme işlemi yapılabilir. Yüksek fiyatı birçok kişinin bütçesini aşabilir.

Avantaj: Isı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır, renklendirilebilir, alışılmamış, sıradanlığın ötesinde bir görünüme sahiptir. Yeni ge¬liştirilen bazı işlemler kullanılarak çatlaması engellenebilir, katkı maddeleri ile gözenekleri azaltılabilir, yeni tip cilalar kullanıla¬rak çok daha dekoratif bir görünüm sağlanabilir.

Dezavantaj: Siparişin özelliğine göre orta veya yüksek fiyatlara kadar maliyeti olabilir. Çatlama yapabilir, endüstriyel bir gö¬rünüm taşıyabilir, gözenekli bir yapıya sahiptir ancak cilalana-bilir. 


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı Hometex 26 Ekim'de Başlıyor


Ev tekstili ve dekorasyonu alanında sektörün tek fuarı olan Home&Tex – Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı, 26 Ekim'de kapılarını açıyor..

 

Ev tekstili ve dekorasyonu sektörünü aynı çatı altında buluşturacak olan Home&Tex – Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı kapılarını 26 Ekim 2016 tarihinde açacak. . CNR EXPO Yeşilköy'de 26 Ekim'de başlayıp 29 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecek olan  Home&Tex – Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı, İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) iş birliğinde gerçekleştirilecek.
 
Perdeden döşemelik kumaşa, yer kaplamalarından dekorasyon ürünlerine  pek çok ürünün sergileneceği Home&Tex – Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı'nda 600 marka yer alacak.
 
Ev tekstili ve dekorasyonu alanında sektörün tek fuarı olan Home&Tex – Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı'nın açılış töreni ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın ve CNR Holding Satış Genel Koordinatörü Cem Şenel'in katılımı ile gerçekleştirilecek..
11-04-2010
Bu haber toplam 69681 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?