En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Dekorasyon 25.04.2018 15:34
Seramik Banyo Evyeleri

Seramik Banyo Evyeleri

Seramik Banyo Evyeleri , BASF, Siemens Ev Aletleri Ana Sponsorluğu’nda ve VitrA-Artema İnovasyon Sponsorluğu’nda Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilen konferans sektör profesyonellerinden büyük ilgi gördü.

Seramik Banyo Evyeleri

Haberinin Devamı ↓↓↓

Yapı-Endüstri Merkezi mimarlık ve yapı sektöründe ekoloji, sürdürülebilirlik, çevre dostu binalar ve uygulamalar konularında başarıyla sürdürdüğü EKODesign Konferansı’nın üçüncüsünü 14 Nisan 2010’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yeşil binaların; geliştirme, tasarım, inovasyon, mühendislik ve planlama boyutlarıyla ele alındığı konferansın odağını “yapılaşmanın ekolojik gerekliliği” oluşturdu.

Konferans başladığı yıldan bu yana, ÇEDBİK, GYODER ve ULI Türkiye’nin katkılarıyla düzenliyor. EKODesign 2010 Konferansı; enerji verimliliği ve kaynakların korunmasıyla ilgili yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile binalarda enerji verimliliğine yönelik yenilikçi çözümler sunan BASF ve doğal kaynakların korunması, artan çevre kirliliğinin önlenmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik inovatif teknolojiler konusunda lider

Siemens Ev Aletleri ana sponsor olarak; akılcı, estetik ve çevreye duyarlı yaklaşımıyla seramik banyo ürünlerinden armatürlere, karolardan küvetlere ve bunları tamamlayan aksesuarlara kadar her alanda ürün geliştiren VitrA-Artema inovasyon sponsoru olarak; sürdürülebilirlik ve ekolojik mimarlığa verdiği destek çerçevesinde Fibrobeton ve Türk Ytong firmaları sponsor olarak destekledi.

EKODesign Konferansı konuşmacıları ve konu başlıklarından önemli notlar...
Dünyanın karşı karşıya olduğu “ekolojik kriz”, gözlerin mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara çevrilmesine neden olurken, çalışmalarını son yıllarda özellikle “mimaride sürdürülebilirlik” ve “ekoloji” temalarının üzerine yoğunlaştıran Yapı-Endüstri Merkezi'nin, bu alandaki en önemli etkinliklerinden biri olan EKODesign 2010 Konferansı bu yıl da dikkatleri yapılaşmanın ekolojik gerekliliğine çekti.

Doğan Hasol
Açılış konuşmasını yapan Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, bin yıllardır kabul gören Vitruvius’un sağlamlık, yararlılık ve estetik formülünün artık yeterli olmadığını dile getirerek “Ekoloji çağımızın vazgeçilmezidir” dedi. Hasol, işe enerjinin büyük kısmını tüketen binalardan başlanması gerektiğini dile getirerek, buradan hareketle EKODesign Konferansları’nı her yıl düzenlemek konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Berkan Toros
Birleşmiş Milletler Çevre ve Sürdürülebilirlik Kalkınma Türkiye Programı Destek Sorumlusu Berkan Toros, sürdürülebilirliğin ekonomik, sosyolojik ve politik olmak üzere üç ayak üzerine oturduğunu söyleyerek “Biraz kültürel, biraz ekonomik ve biraz da ekonomik değişim ile karşılaşılan sorunların üstesinden gelinebilir” diye konuştu.

Toros, “Eğer bir ülkenin suyunu içip havasını koklayamıyorsanız, o ülke gelişmiş bir ülkedir. Eğer suyunu içip havasını koklayabiliyorsanız, o ülke gelişmemiş bir ülkedir” sözünü hatırlatarak ekoloji ve ekonomi arasındaki çelişkiye ve gelişmiş ülkelerde eskiden elit bir yaklaşım olarak algılanan sürdürülebilirliğin artık her vatandaşın hakkı olarak benimsenmeye başladığına dikkat çekti.

Çevre ve çevresel sorunların üzerinden sadece ekonomik yöntemlerle gelinemeyeceğini ve dolayısıyla da değişimin kolay olmadığını vurgulayan Toros, “gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere devrettikleri eski teknolojiler, düşük kapasite, finans, davranış değişikliklerindeki değişiklikleri yönetme, etiketleme ve standardizasyon” olarak sıraladığı sorunların çözümü için şunları söyledi: “Ana hedefimiz çevresel etkinin minimum biçimde üretime ve tüketime entegre edilmesi. Bu konuda akademik ilerleme ve kurum alışkanlıklarının değişmesi bize çok yardımcı olacaktır. Ayrıca ekonominin motoru olan özel sektör de bizim işimizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir.”

Ayşe Özkaya
“İyi Fikirler, Büyük Tasarruflar” projesi hakkında bilgi veren Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya Siemens’in vizyonunu “Fonksiyonel teknoloji, kolay kullanım ve estetiğin akıllıca harmanlanması” olarak tanımladı. Siemens’in çevreci yaklaşımını anlatan Özkaya, Siemens ürünlerinin teknoloji, yenilikçilik ve tasarım ayakları üzerine kurulduğuna dikkat çekti.

Michael U. Hensel
“Sürdürülebilirlik” konusunun oldukça karmaşık olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Tasarım Araştırmaları Profesörü Michael Hensel, sık sık derin düşünmenin ve yakından bakmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında “Sürdürülebilirlik sadece orta ve üst sınıf için değildir. Olaya tek bir noktadan bakmamalıyız. Her şey birbirini etkilediği için konuya bütünsel bir biçimde yaklaşmalıyız” diye konuştu. Hensel sürdürülebilirliği, hemen çözülmeyecek uzun zamana yayılmış önemli bir sorun” diye tanımlayarak, konuyu çeşitli fotoğraflar ve projeler üzerinden anlattı.

Elif Padar
Vitra-Artema adına söz alan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Pazarlama Müdürü Elif Padar, genel olarak sürdürülebilir kalkınmaya yönelik düşüncelerini paylaştığı konuşmasında “Sürdürülebilir kalkınma iş dünyasının ve insan yaşamının gereksinmeleriyle doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında denge kurar” dedi. Padar, dünya nüfusunun yüzde 20’sinin gezegenin kaynaklarının yüzde 80’ini kullandığını hatırlatarak, bu kaynakların adil ve verimli kullanılması için Vitra-Artema’nın çalışmalarını aktardı.


Horst Fabian
“Sürdürülebilir ve Ekolojik Yapılar için İnovatif Ürünler” başlığı altında konuşan BASF MASDAR Proje Müdürü ve İnşaat Mühendisi Horst Fabian ise “yapı kimyasalları alanında lider” olarak tanımladığı BASF’ı ve BASF’ın sürdürülebilir yenilikçi ürünlerini anlattı.

Barış Onay, Erdinç Varlıbaş, İlker Aydın, Berkay Somalı
Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Barış Onay’ın başkanlığında gerçekleştirilen “Yatırım ve Geliştirme Açısından Yeşil Binalar” isimli oturumda ise yeşil binalar Türkiye’de yapılan projeler üzerinden tartışıldı.

Yatırımcı gözüyle yeşil alışveriş merkezi projeleri ve BREAM sertifikasından söz eden Redevco Ticari Departman Müdürü İlker Aydın, Redevco tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin “ilk yeşil alışveriş merkezi” ve “uluslararası BREEAM Sertifikası’na sahip ilk binası” sıfatlarını taşıyan Erzurum Alışveriş Merkezi ve “Türkiye’nin BREEAM Sertifikası’na sahip en büyük yapısı” ve “Ankara’nın ilk yeşil alışveriş merkezi” olma özelliklerini taşıyan Gordion Alışveriş Merkezi’ni anlattı.

Yatırımcı gözüyle konut perspektifi üzerinden LEED sertifikasını değerlendiren, VARYAP CEO’su Erdinç Varlıbaş ise konuşmasında “Türkiye’nin ilk çevreci konut projesi” olarak adlandırılan Meridian’a odaklandı. Varlıbaş, Türkiye’deki “yeşil bina” algısının sadece peyzaj alanlarından ve binanın küçük bir kısmında bulunan yeşilden ibaret olduğuna vurgu yaparak, “Yeşil binalar bir pazarlama tekniği olmaktan çıkarak bir ihtiyaç haline geldi” dedi. Türkiye’ye yeni bir vizyon getirmek amacıyla Meridian projesine başladıklarını ifade eden Varlıbaş, bu süreçte karşılaştıkları sıkıntıları da aktardı. Varlıbaş, “Biz bu işi sevdik. Dolayısıyla bundan sonra yapacağımız her binanın yeşil olmasına özen göstereceğiz diye konuştu.”

Oturumun son konuşmacısı olan Atlensis Kurucu Ortağı ve Yeşil Bina Danışmanı Berkay Somalı ise yeşil ofisler ve sanayi yapıları üzerine eğildi. “Yeşil bina konseptine sadece bina gözüyle bakmak meseleye at gözlüğüyle bakmak anlamına geliyor. Çünkü yeşil bina konseptinin amacı zaten genel olarak endüstriyi değiştirmek!” diyen Somalı, kısa vadeli bir dönüşümün özellikle Türkiye’de mümkün olmadığını ifade ederek, yeşil bina potansiyelinin yeni yapılacak olan binalarda değil de aslında var olan binaların dönüşümünde gizli olduğunu söyledi. Somalı, merak edilen yeşil binaların maliyetleri konusuna da aydınlık getirerek, “Yeşil bina yapmanın maliyeti yatırımcının amacına, motivasyonuna ve beklentilerine göre değişir. Dolayısıyla bir takım fiyat araştırmaları olsa da maliyet her yeşil binaya göre farklılık gösterir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Peter Clegg
İngiltere’de yeşil bina kriterlerinin oluşturulması konusunda öncülük eden Feilden Clegg Bradley Mimarlık Kurucu Ortağı ve mimar Peter Clegg, “İklim Değişikliği ile Yüzleşmek için Yaratıcılık ve İşbirliği” üzerine konuştu. Konuşmasını, karbondioksit salımlarının dünyadaki ayak izleri üzerine kuran Clegg, konuyu projeleri üzerinden anlattı. Clegg, dünyada her ülkenin eşit oranda karbondioksit salmadığına dikkat çekerek 5 yıl önce dünya ortalamasında olan Türkiye’nin, son 5 yılda karbon salımını yüzde 30 oranında büyüttüğünü ve bu oranında dünya genelinde yüzdesel olarak en büyük artış olduğunu ifade etti.

Ekoloji konusunda mimarların ve mühendislerin işbirliğine vurgu yapan Clegg, işbirliğinden doğan 3’ü ofis binası 3’ü konut olmak üzere 6 projesini anlattı.

Selçuk Avcı
Mimarların ve mühendislerin bir arada çalışmasının çevre açısından taşıdığı öneme her fırsatta dikkat çeken AVCIARCHITECTS Kurucu Ortağı mimar Selçuk Avcı ise Clegg’in söz ettiği karbon ayak izlerine atıf yaparak, kendisinin bu izlerin nasıl değiştirileceği ile ilgilendiğini dile getirerek sözlerine başladı.

Avcı, konuşmasının ilk bölümünde, kendisinin hayli ilginç bulduğunu söylediği, içinde yaşadığı koşullara adapte olmak konusunda önemli bir örnek olan “deve” hayvanını anlattı. Türkiye’deki mevcut yapıların kötü olduğunu dile getiren Avcı, buradaki mimarların ancak yüzde 5’inin iyi olduğunu ve sadece yüzde 1’inin ise “deve”den ilham alarak bütünsel tasarım yapma yeteneğine sahip olduğunu dile getirdi.

Önemli olanın, yurtdışından gelen mimarlar ile çalışmak değil Türkiye’de yetkin mühendisler yetiştirmek olduğunu söyleyen Avcı, sözlerine şöyle devam etti: “Mimarlar evrensel olmak isterler, her şeyi tasarlamak isterler, buradan ilham alırlar. Kendilerini yaradan yerine koyarlar. Fakat artık öğrenmemiz gereken şeylerin sayısı o kadar arttı ki tek kişinin yapabilmesi mümkün değil. Ekolojik tasarım kavramı da öyle. Bir kişinin ekolojik tasarım yapması mümkün değil, mutlaka işbirliğine gidilmeli.”

Jacques Ferrier
Jacques Ferrier Architects Kurucu Ortağı Jacques Ferrier ise yaptığı “Duyusal Kent” başlıklı konuşmasında sürdürülebilirliği “mimarlık ile teknik arasındaki denge” olarak tanımladı. Ferrier, ekolojik yaklaşımını projeleri üzerinden anlattı.

And Akman
“Yerine Ait Ekonomik Yapı” üzerine konuşan mimar ve yapı biyoloğu And Akman ise “Ekolojik yapı, yapılmayan yapıdır” diyerek tamamen ekolojik bir yapının olamayacağını dile getirdi. Akman ne yapılırsa yapılsın az ya da çok ekolojik döngülere müdahale edildiğini vurgulayarak çevreye en az müdahale eden şu yöntemi önerdi: “Yapı, hafriyattan çıkan toprak ile yapılsın ve ömrünü tamamladığında da olduğu yerde çöksün.”

Akman, “yerine ait yapı”dan kastının ise “yapının bulunduğu yerin malzemesinden, toprağından yapılmış, anıtsal olmayan ve şeklinden çok içeriği ile ilgilenilen” yapılar olduğunu dile getirerek, konuşmasını yerine ait yapı örneklerinden örnekler göstererek tamamladı.

Klaus Bode
“Sürdürülebilir Tasarım – Mimarlık ve Mühendisliğin İşbirliği” başlıklı konuşmasında BDSP Çevre Mühendisliği Ortaklığı Klaus Bode, danışmanlık yaptığı dünyaca ünlü projeler üzerinden “Çevre Danışmanlığı” sürecinin, tasarımın hangi aşamasında başladığını, bunun geliştirme ve yatırım değeri üzerindeki etkilerini aktardı.

Bode, odak noktasının sürdürülebilirlik ve bununla birlikte kaçınılmaz olarak çevre tasarımı üzerine kaymasının, mimarlık ve mühendislik arasındaki entegrasyonun ihtiyacını vurguladığını ifade ederek şöyle konuştu: “Mühendislik çözümleri mimarlığa oranla detaylara daha hakim olma eğilimindedir. Kritik bir bakışla mimarlık ve mühendislik teoride ve pratikte nasıl birlikte var olabilir? Nasıl paralel gelişim gösterebilir ve pazarın isteklerine cevap verebilir? Biz tek kelimeyle ‘sürdürülebilirlik’ ya da belki ‘hayatta kalma’ olarak açıklanabilecek bir çeşit devrim çağına giriyoruz.”

Diğer konuşmacılar gibi konuşmasında mimarlık ve mühendislik arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yapan Bode, mühendislik ve mimarlık arasındaki işbirliğinin ve buna paralel olarak sürdürülebilir mimarlık örneklerinin sınırlı kalması konusunda "finans, bilgi ve teknoloji eksikliği ve ego" bahanelerinin öne süldüğünü dile getirerek, gerçek sorunun hem mimarların hem de mühendislerin tutumlarında yattığını söyledi. Bode, konuşmasına projelerinden örnekler göstererek devam etti.

Konferans konuşmaları yapı sektörünün haber portalı www.yapi.com.tr ve mimarlık tasarım yayın platformu www.mimarizm.com tarafından hazırlanmıştır. İlgili haber dosyasına bu portallardan ulaşabilmektedir.

Yapı-Endüstri Merkezi EKODesign Konferansları’yla, ülkemizde az sayıda olan “Yeşil Bina” uygulamalarının artmasını; kentlerin, bölgelerin, binaların tasarımında ekolojik tasarım ölçütlerinin daha fazla uygulanır hale gelmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yapı-Endüstri Merkezi ayrıca bu alandaki düzenlediği etkinlikleri, çıkarttığı yayınlarla da destekleyerek ülkemizde yeşil binalara ilişkin bir gündem yaratmayı hedefliyor… 1973'ten bu yana, 37 yıldır kesintisiz yayınlanan mimarlık kültürü dergisi YAPI, EKODesign 2010 Konferansı’na paralel olarak, konferansta ve derginin Nisan sayısıyla birlikte dağıtılmak üzere, üçüncü “Yapıda Ekoloji”ni yayımladı. 


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Evlerde Dekor Amaçlı Kitap Rafları


Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası.

Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası. 20'nci yüzyıl başındaki mimari tarzları taklit eden, kocaman malikâneler yapan Jeffrey Collé, tasarladığı evlerde kütüphane olmamasına göz yumamazdı. New York Water Mill'deki 17 hektarlık bir arazide bulunan, 29 milyon 995 bin dolar değerindeki bin 562 metrekarelik bir evde Collé'nin dörde bölerek kestiği damarlı Fransız meşesinden yapılma kütüphane var. Kütüphane bin kitap alabiliyor. Collé, bazı kütüphaneler için İngiliz tarzı iç mekân tasarımlarıyla tanınan Philadelphialı dekoratör Bennett Weinstock ile çalışıyor. İdeal deri ciltli kitapları bulmak için halen Londra'da alışveriş yapan Weinstein, "Kimi müşteriler kitapların İngilizce olmasında ısrarlı çünkü bunları okuyabildikleri izlenimini vermek istiyorlar. Kimileri içinse, güzel göründükleri sürece kitapların hangi dilde olduğu önem değil" diyor. Christina Aguilera gibi müşterilere milyonlarca dolarlık evler yapan Los Angeleslı Steve Hermann gibi modernist bir mimar bile inşa ettiği evlere metrelerce uzunlukta raflar koyuyor. Hermann, mimar R. J. Neutra tarzında yaptığı bol camlı bir ev için 4 bin kitap alabilen, 18 metre uzunluğunda, 4 metre yüksekliğinde bir raf sistemi tasarlamış. Ancak "Kimin 4 bin kitabı var ki?" diye soruyor.

Hermann, Colordao Boulder'daki deposunda kişiye özel kitap koleksiyonları oluşturan Thatcher Wine'a, beyaz ciltli 2 bin kitap ısmarlamış. Wine, 30 santimetre için 80 ile 350 dolar arasında para alıyor. Nadir parşömenin 30 santimetresi yaklaşık 750 dolar. Wine'ın bir menkul değer uzmanına yaptığı kütüphane 80 bin dolara mal olmuş. Hermann, "Duvarlara sanat eserleri koyabilirdim, ama ben rafların verdiği hissi seviyorum" diyor. Miami'de çalışan Kolombiyalı kavramsal sanatçı Federico Uribe, palmiye ağacı ve boa yılanı heykelleri yapmak için temel renklerde binlerce kitap ısmarlamış. Uribe, "Çoğu kişi kitap yapmak için ağaçları tahrip eder. Ben ağaç yapmak için kitapları tahrip ediyorum. Kitapların bir öyküyü farklı bir dille anlatması fikrini seviyorum" diyor. Bazı tasarımcılar, müşterilerinin kitaplarını yeni biçimlere sokuyor. New Yorklu mimar Peter Pennoyer, bir müşterisinin klasikler koleksiyonunu koymak için dıştan tamamen ciltli bir kitaba benzeyen tahta kutular yaptırdı. Pennoyer "Bir kitap, duyulara hitap eden anlamlı bir deneyimdir" diyor. Müşterilerinin daha kişisel içerik istediklerini belirten tasarımcılar da var. Uyumlu renklere sahip yerel tarih kitapları ve Vahşi Batı temalı kitaplar. New Yorklu dekoratör Alexa Hampton, "Müşterilerim 20 yıl önce sadece arka planda görüntü oluşturan kitaplar veya sahne istiyordu. Artık gerçekten okuyabilecekleri kitaplar istiyorlar" diyor. Hampton ve bir müşterisi kısa süre önce bir sabah, New York'ta ikinci el ve nadir kitap satan devasa Strand Kitapevi'ne gitti. Hampton "İnsanlar daha az okuduğu için 'Kütüphaneyi güzel görünen kitaplarla doldur' diyeceklerini sanıyorsunuz. Oysa kitap seçiminde söz sahibi olmak istiyorlar" diyor.

Strand'de metreyle kitap satışı yapan Jenny McKibben, genelde telefonla veya internetten sipariş alıyor. Kibben, Rockwell Group tasarımcılarının Las Vegas'ta yeni açılan 2 bin 995 odalı, 10 bin 200 metrekarelik Cosmopolitan adlı kumarhane için "Sin City" temalı bini aşkın kitap istediğini söylüyor. Maryland merkezli Wonder Book'un cana yakın sahibi Chuck Roberts müteahhitler, set tasarımcıları, dekoratörler ve hatta düğün organizatörlerinden sipariş aldığını belirterek, "Harika bir yıl geçirdik, tüm rekorları kırdık" diyor. Pazarlamacılar, kitapların hatıra eşyası amacıyla kullanımını öngörmüştü. Pazarlama ve reklam ajansı JVT New York'tan Ann Mack, bu yıl için kaleme aldığı eğilim raporunda, "Nesneleri nesneleştirmek, izlenmesi gereken bir eğilim" diye yazdı. Oturduğu daireyi "yenilemek" için çalıştığını da belirten Mack, yığdığı kitapları kahve masasının ayakları niyetine kullanmayı düşünüp içinden, "Sonra da masanın üstüne (elektronik kitap okuyucusu) Kindle'ı koyarım" diye geçirmiş.

Kaynak: Sabah

16-04-2010
Bu haber toplam 5067 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?