En Güncel Emlak haberleri
Sankopark Gaziantep

Sankopark Gaziantep

Türkiye'nin dört bir yanında art arda açılan alışveriş merkezlerinin son örneği olan Sankopark Gaziantep'te 17 Nisan'da kapılarını ziyaretçilerine açtı. 

Rönesans İnşaat ve Sanko Holding'in ortak yatırımı olan, mimari projesini Öncüoğlu Mimarlık'ın çizdiği, mağaza kiralama işlerini Alkaş Danışmanlık'ın yaptığı alışveriş merkezinin temelleri 2007 senesinde atılmıştı. Bölgenin en büyük alışveriş merkezi olan Sankopark'a sadece Gaziantep'ten ya da çevre illerden değil, Suriye'den de ziyaretçi bekleniyor.

26.264 metrekarelik arsa alanına ve 140.000 metrekarelik kapalı alana sahip alışveriş merkezi otopark ile birlikte toplam 6 katlı.

 

23 Nisan'da ziyaret ettiğimiz alışveriş merkezi tatil günü olması sebebiyle de oldukça kalabalıktı. İstanbul dışında ziyaret ettiğimiz alışveriş merkezlerinde bu kadar yoğun bir kalabalık ile henüz karşılaşmamıştık. Bu kalabalığı tatil günü haricinde, yeni açılmış olması ile kentin gelir düzeyinin yüksekliğine bağlamak mümkün.

 

Nasıl Bir Alışveriş Merkezi?
Sankopark'ın ana girişinden elips şeklinde geniş bir atriuma giriliyor. Alışveriş merkezinin bütün katları boyunca yükselen atrium, günışığından maksimum derecede faydalanılmasını sağlarken ferah bir atmosfer yaratıyor. Atriumdaki elips, koridorların tavanlarındaki gömme aydınlatma elemanlarından diğer küçük atriumlardaki balkonlara kadar alışveriş merkezinin farklı noktalarında tekrar edilen bir form olmuş.

 

Büyük atrium dışında 4 küçük atrium daha bulunuyor. Atriumlardan bir tanesinin altında son günlerin popüler sporu olan, artık her alışveriş merkezinde rastladığımız buz pateni pisti de bulunuyor.
Kahve tonlarının tercih edildiği merkezde detay ve işçilikte gösterilen özen gözden kaçmayan bir başka konu.

Mağazalar
Sankopark'ta hipermaket olarak CarrefourSA yer alıyor. İki katlı olarak düzenlenen markete hem otoparktan hem de zemin kattaki girişten ulaşmak mümkün. Marketin üzerinde devam eden katlar boyunca department store olarak YKM, elektronik mağaza olarak TeknoSA (D&R ile beraber), yeme-içme katında ise oyun ve eğlence merkezi yer alıyor. Sankopark'ın çok fazla güncel bilgi sunmayan internet sitesinde elektronik mağaza olarak hala Electroworld görülüyor.

Yeme-içme katında dış mekanla ilişkinin sağlanması için yere kadar uzanan cam yer alıyor. Bu detayı Öncüoğlu Mimarlık'ın tasarladığı başka alışveriş merkezlerinde görmek mümkün. Mc Donalds'ın, Gaziantep'te yeniden açılacak olması basında Sankopark kadar haber olan başka bir konu.

 

Otoparkta Çizgi Sorunu
Lineer sistemle çözülmüş alışveriş merkezine giriş ve çıkış oldukça kolay. Otoparka getirilebilecek tek eleştiri kullanıcılar ile ilgili olabilir. Otoparktaki çoğu kullanıcı park yerlerinin sınırını belirleyen çizgilerin arasına değil, üzerine parketmişti. Bu da park alanının kullanımını oldukça daraltmıştı.

Sankopark'ta alışveriş merkezi konseptine bilindik bir form ve fonksiyon şeması ile yaklaşılsa da başarılı mimari çözümleri, daha öncede belirttiğimiz gibi detaylardaki, işçilikteki özen, mağazaların başarılı dağılımı ile Türkiye'deki sayılı alışveriş merkezlerinden biri olmaya aday.

 

gazeteparc.com


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Yapan Firma: emlakhaberleri
Proje Telefonu:
Tıkla Mail Gönder: info@emlakhaberleri.com
07-05-2009
Bu haber toplam 25488 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?